Mali Mühür - KamuSM

Mali Mühür nedir?

Mali mühür, tüzel kişiler ile kurum, kuruluş ve işletmeler tarafından elektronik belge olarak oluşturulacak fatura ve diğer yasal belgelerin bütünlüğünün, kaynağının ve içeriğinin garanti altına alınması, elektronik ortamda muhataplarına iletilmesi ve elektronik ortamda saklanması sırasında güvenliğinin ve gizliliğinin sağlanması amacıyla kullanılacaktır.

 

Mali Mühür ve E-İmza Arasındaki Fark Nedir?

E-İmza sertifikası (Nitelikli Elektronik Sertifika) gerçek kişilere verilen ve kişinin belge imzalamak için kullanıldığı sertifikadır. Elektronik ortamda oluşan imza sadece imzayı atan kişiyi temsil etmektedir. Mali Mühür Sertifikası, tüzel kişilere verilen ve mali belgeleri (e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-İrsaliye vb.) mühür atmak için kullanılan sertifikadır.

 

Mali Mühür Kullanımı İçin Teknik Koşullar

Mali Mühür Sertifikalarının kullanımı esnasında herhangi bir hata alınırsa;

Mali Mühür Sertifikasının, doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı test etmek için, Akis Kart İzleme Aracı programı aracılığı ile PIN girişi yaparak sorunsuz (hatalı PIN girilmesi ya da kilitlenme durumunda karta erişilemez) bir şekilde karta ulaşılması,
https://onlineislemler.kamusm.gov.tr sayfasından sertifikanın geçerli (süresinin devam ediyor olması ya da sertifika durumunun iptal veya askıda olmaması durumunda) olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
Bu şartların sağlanması durumunda, uygulamalarda yaşanılan sorunlara dair mali mühür sertifikası ile ilgili herhangi bir tereddüte mahal vermeden direkt olarak kullanılan uygulamanın yetkilileri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

PIN kilitlenme durumu ya da şifre (PIN) hatırlanmaması durumunda ise Mali Mühür Kurulum ve PIN İşlemleri alanındaki PIN Oluşturma / Kilit Çözme adımları takip edilebilir.

 

Mali Mühür Başvurusu nasıl yapılır?

Ofisimizde en fazla 15-20 dakikada Mali Mühür işlemleriniz yapılmaktadır. Detaylı bilgi için aşağıdaki telefondan bilgi alabilirsiniz.

05335243005